×

Technická podpora je pro zákazníky s abonentní službou GstarCAD Subscription AutoRenewal 365 poskytovaná zdarma, pro zákazníky bez abonentní služby je bezplatná v průběhu prvních 90 dní od zakoupení nové licence, resp. 30 dní od zakoupení upgradu.

Vážení zákazníci,

v termínu od 21.12.2019 do 06.01.2020 budeme fungovat v omezeném režimu. V případě, že nás nezastihnete telefonicky, nás prosím kontaktujte e-mailem anebo využijte kontaktní formulář, případně formulář technické podpory. Děkujeme za pochopení.

Přejeme Vám příjemné svátky a úspěšný nový rok.

— Tým GS SOFT

OnLine technická podpora

PON - PÁT / 08:00 - 16:00

SPUSTIT

Technická podpora

PON - PÁT / 08:00 - 16:00

ŽÁDOST O TECHNICKOU PODPORU

Kontaktujte nás

Česká republika: +420 222 746 180

KONTAKTNÍ FORMULÁŘ

Autodesk oznámil, že ukončí prodej trvalých licencí AutoCADu.

/ / Updates

Místo toho chce od uživatelů pravidelné platby (pronájem licencí).

Společnost Autodesk nedávno oznámila největší změnu obchodní politiky, ke které má dojít po 31.01.2016. Uživatelé si od 01.02.2016 už nebudou moct zakoupit trvalé licence, ale budou za ně muset platit pravidelný pronájem.

Autodesk svůj nový obchodní model označuje jako „Desktop Subscription“. Dotkne se většiny produktů Autodesku, včetně programů AutoCAD, AutoCAD LT, AutoCAD Architecture, AutoCAD Mechanical, Inventor, Revit, 3D Max a dalších.

Abonentní službu Subscription (Maintenance Subscription) sice poskytuje Autodesk k trvalým licencím už několik let, ta však v případě neuhrazení na další období pro uživatele znamená jen pozastavení poskytování aktualizací a vybraných služeb. Tzn., že uživatel může používat licenci programu i nadále ve verzi, kterou získal v rámci abonentní služby Subscription jako poslední. Na rozdíl od toho však nový Desktop Subscription znamená: „Nezaplatíš další období pronájmu, program nebudeš moct používat vůbec.“

Autodesk již dnes „masíruje“ návštěvníky na svých webových stránkách výhodností nového finančního modelu používajíc přitom příklad rozložení pořizovacích nákladů na trvalou licenci s abonentní službou Maintenance Subscription (předtím Subscription) placenou 3 roky po sobě, v porovnání s 3letým pronájmem (Desktop Subscription), přičemž takto podaná čísla hovoří mírně v prospěch pronájmu. Otázkou však zůstává, který podnikatel se s takovýmto tendenčním výpočtem návratnosti uspokojí. Pokud zaměstnancovi dnes kupuje trvalou licenci AutoCADu, tak přece nepředpokládá, že mu každé 2-3 roky bude kupovat další novou licenci za plnou cenu. Výpočet navíc „zapomíná“ na fakt, že jak Maintenance Subscription, tak i Desktop Subscription jsou formou předplatného, tzn., že se platí na začátku daného období, ne na jeho konci (v 48. měsíci platím 5 rok pronájmu, ne čtvrtý).

Pro účely objektivního porovnání také vynecháme pronájem na báze měsíčních plateb, které jsou v dlouhodobém horizontu extrémně nevýhodné a své opodstatnění má pouze při nárazových pracích s dočasným rozšířením projekčního týmu. Budeme-li porovnávat finanční modely konkrétního produktu AutoCAD – trvalá licence: 4.775€, Maintenance Subscription: 665€, Desktop Subscription: 1.910€ (zdroj: http://store.autodesk.de) a dosadíme si do výpočtu 36 a víc měsíců, zjistíme, že pronájem je výhodnější už jen pro Autodesk. Po 10 letech (120 měsících) je přeplacení o 73,78% v porovnání s trvalou licencí, ke které bychom si každoročně platili Maintenance Subscription. Pokud vezmeme do úvahy jen cenu samotné trvalé licence (bez Maintenance Subscription) je přeplacení u pronájmu omnoho vyšší … 340%!!!

Autodesk dnes sice tvrdí, že stávajících zákazníků se změna prý nijak nedotkne, zároveň však označuje stávající zákazníky jako zákazníky s trvalými licencemi, ke kterým mají platnou abonentní službu Maintenance Subscription ke dni 31.01.2016. Taktéž se při otázce dokoupení dalších licencí odvolává na možnost transformovat všechny stávající licence ve firmě na síťové, co už samo osobě není žádný levný špás (15 -20% z ceny nové licence vynásobený počtem transformovaných licencí), ke kterým si následně bude moct zákazník dokoupit další trvalou síťovou licenci. O AutoCADu LT, který v síťové verzi neexistuje, však už nic neříká. Přitom právě licence AutoCADu LT jsou obvykle ve firmách nasazovány ve větším rozsahu jako doplňkový CAD software pro pracovníky, kterých primární náplní práce není konstruování. Např. typická strojírenská firma může mít na oddělení hlavní konstrukce řekněme 5 – 10 licencí plného AutoCADu, AutoCADu Mechanical, či Autodesk Inventoru a souběžně další desítky licencí AutoCADu LT na odděleních jako je konstrukce přípravků, technologická příprava výroby, programování CNC strojů, marketingové a obchodní oddělení, technický management apod.

Co těmito změnami Autodesk sleduje? Autodesk je veřejně obchodovatelná společnost na americké burze NASDAQ a jako každá se zodpovídá svým akcionářům. I když v posledních letech překročily její roční tržby 2 mld. USD, je zřejmé, že cíl trvalého růstu tržeb je klíčový.

Osobně se domnívám, že po avizovaných změnách Autodesk zřejmě také počítá s odchodem části klientů ke konkurenci. Jako distributor konkurenčního GstarCADu proto můžeme očekávat v souvislosti se změnou obchodní politiky Autodesku další výrazný meziroční nárůst tržeb právě v rocích 2016, 2017 a 2018. Na druhé straně si však taky myslím, že velká část konzervativních klientů nové podmínky Autodesku jednoduše akceptuje a přinese mu ještě větší tržby (o 74% – 340%).

U nás už také delší dobu diskutujeme nad možností pronájmu licencí GstarCADu. Vzhledem na extrémně nízkou cenu trvalých licencí už dnes (trvalou licenci GstarCADu Professional můžete získat za méně jak polovinu ročního poplatku AutoCAD Desktop Subscription), jsme k uvedenému rozhodnutí stále nepřistoupili. Jsem však přesvědčen, že i kdybychom pronájem licencí GstarCADu časem zpřístupnili, bude to stále jen doplňková forma poskytování licencí, především při poptávce po licencích na dobu určitou, ale prodej trvalých licencí a jejich aktualizace bude vždy představovat primární zdroj našich příjmů.

zdroj: http://www.autodesk.com/products/perpetuallicenses

TOP